"Enter"a basıp içeriğe geçin

Film Eleştirisi: The Circle

The Circle bilim kurgu-dram türünde ağır ilerleyen, konu bakımından daha önce işlenmiş ama oyunuculuk açısından övgüye değer bir film olmuş. Teknolojinin günümüzde geldiği noktadan dolayı biriktirdiği bilginin; bizim mahremiyetimizi nasıl etkilediği güzel bir şekilde irdeliyor. Film; sosyal ağ , akıllı cihazlar, sensörler , kameralar ile ürettiğimiz bilginin ne olduğu ve geleceğini sorguluyor. Özetle nereye gidiyor bu iş diye soruyor ?

Teknolojik gelişmeler son 10 yıldır baş döndürecek şekilde hızlı gelişiyor. Her gün piyasa yeni bir ürün çıkıyor ve bu ürünler sürekli bilgi (güvenlik kameraları, telefonların kameraları, mikrofonlar, konum ) toplayıp topladıklarını kendi bulutlarına kaydediliyor. Bilgi toplayanların hedefleri her neyse (para, daha fazla para, güç, politika) onla ilgili stratejik karalarında kullanılıyor yani yavaş yavaş birer bilgi taneciği haline geliyoruz.

15 senedir bilgisayar işleriyle (programlama, donanım, maker vs) uğraşan biri olarak son 5 yıldır olan gelişmeler bazen benide korkutmuyor değil. Bu değişim ve gelişimin hiç bir şekilde durmayacağını bizimde bu akıntıyla kapılıp sürüklendiğimizin epeyidir farkındayım.

The Circle efektli, bol aksiyonlu bir bilim kurgu filmi değil. Teknolojinin yavaş yavaş yok ettiği mahremiyetimi güzel bir şekilde sorgulayıp bize anlatmaya çalışıyor.

Oyunculuklar güzel sonuçta Emma Watson ve Tom Hanks başrollerde. Emma Watson’ın Güzel ve Çirkin deki rolünden sonra bu filmdeki rol biraz basit bile kalmış. Tom Hanks’e zaten bir şey söylemeye gerek yok. Filmin oyunculuk açısından çıtası yüksekte değil.

Ben bu filme; benzer konulu filmlerin bulunması ve diğer filmlerin konuyu daha iyi işlediklerini düşündüğümden dolayı 10 üzerinden 6 verdim. Kişisel mahremiyet konusu biraz daha aksiyon ile birleştirilip izleyiciye sunulmalıydı diye düşünüyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir