Yedeksiz Yola Çıkanın Gazı Erken Bitermiş :-(

 

Kişisel blogumu ve diğer projelerimi (www.netaraclarim.com,www.bicocuk.com) daha önce Soyoustart firmasında kendi sunucularımda barındırıyordum.Arkadaşlardan VMware ESXi sunucusu kiralayıp projeler için ayrı e-posta ve blog için ayrı iki sanal sunucu kurup ikisinede Debian 7 yapılandırmalarını yaptım.Projelerimi tuttuğum sunucuya postgresql,django,nginx kurup yapılandırmışım.Blog,e-posta vs için diper sunuyucu yapılandırmış kaptırmışım kendimi kod yazıp projeleri geliştirmeye.

Geçen sene kurban bayramı dönüşünde bir anda herşey elimde kaldı. Sunucuların hiç birine ulaşamıyorum firmaya ticket açıyorum ama kimse dönüş yapmıyor yapsalarda sunucuyu restore mode alıp kurtarmamı söylüyorlar ama sunucu VMware olduğu için restore modda açıldığında hiç bir şeye ulaşılamıyor. 1 – 2 günlük uğraş sonucu sunucuların neden kapandığını öğrendim sunuculardan başka yerlere saldırı olmuş ve bunun için Vmware sunucusunu komple kapatmışlar benden de sunucuyu komple silip tekrar kurmamı istiyorlar. Yedeği olan bir sistem için korkulacak bir şey değil en son yedekten devam edilebilir.Benim gibi işlerin bu duruma geleceğini hesaplamayıp yedek almazsanız bir gün elinizde hiç bir şey kalmadığını, geçen zamanda oluşturulan bilginin ve yazılan kodların boa gittiğini,ekstradanda motivasyon kaybıyla karşılaşabilirsiniz.Siz siz olun profesyonel firmalarla çalışıp yedek almayı alışkanlık haline getirin.

fotolia_3115040_m_tile Yoksa saç baş yolmaya hazır olun.

Yaklaşık 1 senedir elim ne bloga nede projelere gidiyordu. Sunucuları başka hosting firmasına taşıyıp yedekleme sistemi kurup tekrar geri döndüm. Ne demiş atalarımz sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş. Üffff

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir