Orange PI

Orange PI; Raspberry PI,Beagle Board,Cubieboard gibi geliştirme kartlardan bir farkı yok.

Orange PI nin birden fazla versiyonu mevcut arkadaşı diğer geliştirme kartlarından ayıran bence en önemli özelliği giriş seviyesi için performans/fiyatının iyi olması. Orange PI Pc 15$ + 3 $ adaptor toplamda 18$ ARM H3 işlemcili 40 geliştirme pini, Mali-400 GPU su olan bir karta sahip olabiliyorsunuz. Orange PI nin ucuz olmasının en büyük sebebi sanırım üretim maliyetleri sonuçta Çin den çıkma bir ürün.  Temelde Raspberry PI ile yapılabilen herşeyi yapmak mümkün topluğu raspberry kadar kalabılık değil ama yavaş yavaş gelişiyor. http://www.orangepi.org/ adresinde wifili,satalı,emmc li modelleri mevcut en pahalısı 40$ civarında. Orange PI için Kodi,Retropie gibi uygulamaların sdcar imajları mevcut.

Kodi için OpenELEC http://www.orangepi.org/orangepibbsen/forum.php?mod=viewthread&tid=648 adresinde sdcard imajı mevcuttur.

Retropie için RetrOrangePi http://orange314.com/RetrOrangePi adresinde sdcard imajı mevcuttur.

Aliexpressde pleksiglas tan yapılmış şeffaf kasalarıda mevcut. Başta da dediğim gibi fiyat/performans açısından başlangıç için tavsiye edilebilir bir geliştirme kartı.Aliexpress’te set halinde satışları mevcut. Adaptor,kart ve kasa vs çoğaltılmış bir süre paket var.

Ben bendeki Orange PI PC ile Kodi,Retropie kullanıyorum. Kodide HW Decoding ile 1080p filmlerde takılma yapmıyor. Retropie kurdum ama daha deneyemedim.Devam eden başka projelerimde var…

Screenshot-67-658x370

Raspberry’den Farklı Bazı Özellikleri:

  • İşlemcisi ARM H3
  • Pin yerleşimleri
  • USB den güç almıyor. USB OTG den kart çalışmıyor
  • Analog TV-OUT özelliği var. Orange PI PC ‘de görüntüyü alabildim ama ses hep cızırtılıydı.
  • GPU Mali-400

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir