JIRA – GELİŞMİŞ FİLTRELEME VE ABONELİK

Daha önce JIRA’nın ne olduğundan şuradaki yazımda biraz bahsetmiştim. İş takibi yapan yazılımlarda bence olmazsa olmaz özelliklerden biri bildirim hatırlatma özelliği. Yapılacak her işin tahmini bir bitiş tarihi olması gerekiyor %100 o tarihte bitmesine gerek yok ama süre belirlenmesi işi bitirme becerisini yükseltiyor. İşlere sadece süre vermek tabiki yeterli olmuyor bunu belli zaman dilimlerinde hatırlatan bir mekanizmaya da ihtiyaç var. Sonuç o kadar çok şeyi kafa da tutmak zor ve şu çağda gereksiz. İşte burda JIRA’nın subscription (abonelik) özelliği yardıma koşuyor.

JIRA’nin kendi içinde SQL benzeyen bir query (sorgulama) dili var. Kendileri buna JQL (JIRA Query Language) diyor.Bunu özelliği kullanarak gelişmiş filtre oluşturup bu filtreye abone olabiliyorsunuz. Ben bu özelliği DueDate (Bitiş Tarihi) yaklaşmış işlerime abone olarak bana hatırlatmasını sağlıyorum. JIRA’nin eklenti marketinde bu iş için özelleşmiş bir kaç tane plugin var ama bu özellik gayet iyi çalıştığından gerek duymadım.

Ben termin tarihi yaklaşan işlerimi hatırlatması için kullandım. Siz ekip olarak çalışıyorsanız x kategorisinde iş geldiğinde yada y kişisinin işi 10 dan fazla olduğunda vs gibi şartlar koyup JQL yazıp abone olabilirsiniz.

Peki nasıl yapılır bu iş. JIRA dan Search Issue seçeneğine gelip advanced seçeneğinde JQL kutucuğu açılır.

Örnek:
duedate >= now() AND duedate <= 2w AND status != done

Yukardaki JQL yazılıp filtre SAVE AS ile farklı kaydedilir. Kaydedilen filtreden Detail (detay) menüsü altından abonelikler yönetilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir