Cep telefonunuz için dil öğrenme uygulamaları

İnternet ve teknolojinin getirdikleriyle birlikte günümüzde birşeyler öğrenmek  geçmiş zamanlara göre artık daha kolay. Hepimizin elinde cep telefonları bizi ucu bucağı olmayan internet dünyasına 4.5 G ile bağlıyabiliyor.

Eskiden dil öğrenmek için VCD, kitap, kart vs gibi oluşturulmuş setleri satın alır ve kendi kendinize dil öğrenmek için  uğraşıp durulurdu. Artık bunlar yerine akıllı cihazlarımıza kurduğumuz uygulamara bıraktılar. Bende bu ara İngilizce mi geliştirmeye çalışmaya başladığımdan birden fazla uygulamayı kullanma, deneme fırsataım oldu.Benim için kullanışlı ve faydası yüksek olan uygulamaları tanıtmaya çalıştım.

Memrise:

iOS ve Android cihazlarda kullanılabilen Memrise uygulaması kendi öğretme tekniklerini kullanarak size sadece dil değil herhangi bir şeyi öğretmeyi vaat ediyor ve bence fazlasıyla başarıyor. Kullanımı basit ilk açılışta seviye ve öğrenmek istediğiniz dili soruyor. Seçimlerinize göre kendisi size bir kurs ekleyerek uygulamayı kullanmaya başlatıyor isterseniz aynı anda birden fazla kursada katılabiliyorsunuz.

Dil öğrenme kursları seviye ve kelime adeti şeklinde paketlenmiş ve kullanıcıya sunulmuş durumda. Katıldığınız kurs için günlük öğrenmek istediğiniz kelime sayısını hedef olarak belirliyebiliyorsunuz. Arkadaşlarınızı takibe alıp onların Memrise seviyesi, puan vs gibi durumlarını görüntüleyebiliyorsunuz.

Öğretme metodoloji çok güzel işliyor kelimeyi; öğret , sesli, görsel tekrarlat, zayıf kelime yada kalıpları daha basit şekilde üzerinden geç ve en son zaman hedefli mini testler yap. Öğretme algoritması için uygulamanın içinden detaylara ulaşabilirsiniz. Öğrenirken sizi strese sokmuyor hatta aksine eğleniyorsunuz. Memrise ile kelime ve cümle kalıplarını çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kendi hazırladıkları ve ücretli üyelik satın aldıktan sonra ulaşabildiğiniz yabancı dil öğrenme paketleri de içerik açısından çok başarılı.

Zaman zaman fiyatlarında kampanya yapıyorlar takip edip ve kaçırmayın derim.

https://www.memrise.com/

Voscreen:

Voscreen seviye ve kategorilere göre kısa videolar gösterip 10-20 sn arasında bu video söylenenin anlayıp anlamadığınızın cevabını isteyen çok basit ama bir o kadar da yararlı bir uygulama.

Videolar genellikle yabancı dizi, film vs gibi yerlerden geliyor. İlgi alanınıza göre kategori seçebiliyorsunuz. Video bitiminde karşınıza iki seçenek çıkartıp altyazıyı görmek isteyip istemediğinizi soruyor ve seçiminizi yaptıktan sonra doğru cevabı bulmanızı istiyor.

Kullanımı çok zevkli ilk seviyelerde çoğu video anlaşılır oluyor ve sizi kullanmak için daha da fazla teşvik ediyor.

Aynı zaman yerli bir uygulama http://webrazzi.com/2015/11/24/800-bin-kullaniciya-ulasan-voscreen-turkiyede-gelistirilen-en-iyi-dil-ogrenme-uygulamasi-olabilir/.

Yapanların ellerine sağlık.

http://www.voscreen.com/

Duolingo:

Duolingo Memrise ve Voscreen’den daha farklı seviye ve gramer bazlı yabancı dil öğretmeye çalışan bir öğrenme uygulaması. Yeni versiyonuyla beraber o da para göz uygulamalar arasına katıldı.

Duolingo ilk girişte size bir test yapıp seviyenizi belirliyor ve aşama aşama seçtiğiniz dili öğretmeye başlıyor. Memrise göre daha gramer ağırlık bir dil öğretme uygulaması.Bana Memrise ve Voscreen’e göre daha samiyetsiz ve biraz daha ciddi bir uygulamaymış gibi geliyor. Ama tavsiyem kullandığınız uygumaların arasına ekleyip arada alıştırma yapın.Ayarlar kısmından hatırlatma seçeneklerini açarsanız zaten o sizi sürekli dürtecektir.

https://www.duolingo.com/

Benim dil öğrenmeye çalışırken deneyimlediğim cep telefonu uygulamaları ve incelemeleri yukarıdaki gibidir. Nerden başlayayım diye sorarsanız kesinlikle Memrise derim. Hatta banada takip isteği gönderirseniz sevinirim. Profil adım ftpyz dir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir