imapsync ile e-posta göçü (transferi)

Bir kaç arkadaşımın web sitelerinin ve kendi blogum bulunduğu sunucuyu çıkardığı problemler vs sebeplerden dolayı boşaltma kararı aldım. Arkadaşlara haber salıp web sitelerini başka firmalara taşımalarını istedim.Ben de kendi web sitemi bir hosting firmasına taşımak için işlemlerimi başlattım. Web sitesi taşıması sancısız halloldu. Veritabanın yedeğini al,ftpyi download et yeni sunucuya upload et veritabanı yükle nameserverları değiştir hooop bitti bile.

Siteyi aktarmasına aktardım ama e-postamı imap protokülü ile kullandığımdan dolayı e-postaların aktarımı için uğraşmam gerekti. E-postalarımı bütün platformlarda eşlenik olarak görebilmek için IMAP protokölünü kullanıyorum bu da bana bu tip durumlarda ne yazikki eksta zahmet yaratıyor. Biraz araştırdıktan sonra imapsync adlı güzel ufak bir konsol da çalışan göç uygulamasına rastladım

imapsync; iki sunucu arasında e-postaları taşımaya yarayan konsolda çalışan güzel bir göç aracı.Verilen kullanıcı,sunucu bilgileri arasında taşıma işlemini gerçekleştiriyor.
+ İsterseniz bir dosyayı bilgileri yazıp döngüye sokup birden fazla e-postayı transfer edebiliyor sitesinde kullanımla ilgili detaylı örnekler mevcut.
+ Klasör yapınızıda aynen geçirebiliyor.
+ Hızlı çalışıyor
+ İşlem sonunda klasör eşitleme özeti veriyor

Kurulum için:
brew install imapsync

Örnek Aktarım:
imapsync --host1 mail.kaynakdomain.com --user1 [email protected] --password1 sifre --host2 mail.hedefdomain.com --user2 [email protected] --password2 sifre

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir