WordPress’de olmazsa olmaz konusunda uzman eklentiler

Yeni bir site kurduğunuzda olmazsa olmaz bazı konular vardır bunları göz ardı etmemek sitenizin varlığı ve yayğınlığı için önemlidir..itenin içeriği yada amacı fark etmez kullanması gereken bazı temel WordPress eklentileri. İnternet sitesinin var olması ve yaşabilmesi için gerekli özellikleri konularına göre ayırıp bu konularla ilgili kullanılabilecek WordPress eklentilerini inceledim.

wooCoomerce ile e-ticaret sitesi yada WordPress’in kendisiyle kişisel blog açmanız fark etmez bu WordPress eklentilerini kullanabilirsiniz.Ben her projede WordPress’i kurduktan sonra bu eklentileri yükleyip yapılandırıyorum.

1.Wordpress Güvenlik

Oturup uğraşıp didinip yaptığınız web sitenizi bir anda ulaşamaz olmasını başkalarının eline geçirilmesini kim isterki.Bir websitesi dışardan müdahalele mümkün olduğunca kapalı olmalı her uygulamanın açıkları zafiyetleri vardır başka donanım yada yazılımlarla çapraz kontrol edilmesi gerekir.

 

Wordfence Security eklentisi sitenizi dışardan kullanıcı giriş deneme isteklerine, botların iplerinden gelen isteklere kendi veritabanındaki yasaklı iplere karşı koruyabiliyor. Kurduğunuz eklentilerdeki zafiyetleri tarayıp uyarıda bulunuyor.Güvenlik sistemlerinde hızlı güncelleme önemlidir eklentinin kendisi çok sık güncelleniyor. Kurulu eklentilerinizle ilgili güncelleme çıkarda sizi uyarıp güncelle yapmanızı istiyor. Dashboard ekranında yapılan atakları zaafiyetleri size raporlayabiliyor. Premium versiyonunda daha fazla firewall kuralından ve malware imzasından faydalanabiliyorsunuz.

Wordpress Worddefence Security Dashboard ekrani

2.Wordpress Yedekleme

Çalışan sistemlere sonuna kadar güvenmek sizi yarı yolda bırakabilir. Bir anda aylardır emek sarf ettiğimiz güzelim siteniz ellerinizin altından yok olur gider ve size sadece bakıp kalmak kalır.

UpdraftPlus – Backup/Restore eklentisi yedekleme ve geri dönüş işlemlerim uzun bir süredir kullandığım güzel bir eklenti.

Haftalık, aylık, günlük yedekleme planı oluşturup kaç tane eski yedeğin tutulacağını belirtecek şekilde yedekleme planı yapabiliyorsunuz. En önemlisi alınan yedekleri uzak bir lokasyona kopyalayabiliyor örnek; dropbox, google drive, amazon vs gibi bir çok uzak depolama desteği mevcut.

Yedek aldığı zamanlar sizi e-posta ile bilgilendirebiliyor. Premium özelliğinde birden fazla uzak depolamaya yedek alma, siteler arası klonlama vs gibi gelişmiş özellikleri mevcut.

Wordpress Updraftplus gelişmiş özellikler

3. WordPress Seo – Pazarlama

Yaptığınız web sitesinin daha fazla kişiye ulaşmasını, etkin bir şekilde kullanılmasını , daha fazla satış yapmasını istemek her site sahibinin isteğidir. Oluşturulan içeriklerin çöp olmaması için ve üretilen bilginin sonuca dönüşmesi için SEO (Arama Moturu Optimizasyonu) kurallarına uyarak içerik üretmek arama motorlarında sizi daha fazla yukarı çıkartır sitenizin dönüşüm değerlerini yükseltir.

Yoast SEO ile içerik üretirken belirtiğiniz odak kelime için sizi yazı içinde yönlendirmeler yaparak yazınızın SEO’ya daha uyumlu hale gelmesini sağlıyor. Sadece bu kadar değil sayfalardaki meta, title vs gibi SEO kurallarını, sitediki bütün yazıların SEO ya uygunluğunu kontrol edip dashboard ekranında raporlayabiliyor. Premium daha fazla özellik mevcut.

Wordpress Yoast SEO site seo durumunu gösteren ekranı

4.Wordpress İletişim

Yaptığınız sitelerden insanlara bir kapı açıp size ulaştıramıyorsanız sitenin sürekli iyileşmesi ve gelişimi için eksiklik var demektir. Bunun için sitenizde olmazsa olmayacak temel işlem iletişim özelliğidir zaten biz bu siteleri kullanıcılarla etkileşime geçmek için kurmuyor muyuz.

Siteye erişen kişilerinde sizinle etkiletişime geçmesi için kullanacağı iletişim sayfalarında işlerin her zaman yolunda gittiğinden emin olmanız gerekir.

Contact Form 7 iletişim için kullanılabilir basit ama çok işlevsel bir eklentidir. Kendinize birden fazla iletişim formu dizayn edebiliyor ve gelen mesajları e-posta vs ile yönlendirebiliyor. Formunuza captcha ekleyerek botlardan ve gereksiz mesajlardan kurtulabilirsiniz.

5. WordPress Performans

Sitenizin sayfa açılış hızını artırmanız arama sonuçları ve kullanıcı deneyimleri açısından sayfalarınızın dönüşüm değerlerine pozitif etkide bulanacaktır. Önbellek sistemleri kullanmanız sunucu tarafındaki kaynakların kullanımını azaltacağından hosting giderlerinizide minimize edebilirsiniz.

WP Super Cache sitenin daha hızlı çalışması ve az kaynak tüketmesi için önbellekleme yapıp sitenin performansını arttırmaya çalışıyor. Bu tip çok fazla eklenti mevcut fakat Wp Super Cache basit ve çok fazla ayar gerektirmiyor.

    1. Evt akismet işini o kadar iyi yapıyorki kurulu ve çalışır olduğunu unutmuşum bile. Bilgi için teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir