Codecanyon Nedir,Nasıl Eklenti Yüklenir?

Geliştirdiğim bazı eklentileri yavaş yavaş codecanyon.net gibi mecralara eklemeye başadım. Hem yaptıklarım sadece benim tarafımdan kullanılmasın hem de işine yarayan başka proje sahibileri özel iş yaptırmak için ödeyeceği bedellerin altına eklentileri satın alabilsinler diye satışa sunmaya karar verdim.

Benim için eklentileri geliştirmek sanırım daha kolay oldu.Bende yaşadığım sıkıntıları ve çözüm yollarımı buraya yazayım benim geçtiğim yollardan geçeceklere yardımcı olsun istedim.

EnvatoMarket Nedir?

Envato dijital iş yapanları ve alıcıları birleştiren bir sanal pazar yeridir. Envato çatısı altında 7 farklı site bulunmakta ve her site farklı bir mecraya hizmet etmektedir.En popülerleri tasarımların satıldığı themeforest.net ve eklenti uygulama vs gibi kodların satıldığı codecanyon.net dir.

Nasıl Eklenti Eklenir ?

Envato markete üye olup https://codecanyon.net/become-an-author sayfasından author hesabınızı aktifleştirip eklenti yüklemeye hazır hale geliyorsunuz. Eklenti yükleme formunda zorunlu alanları istenilen şekilde girdikten sonra eklenti, tema vsniz yöneticiler tarafından incelenip onay verildikten sonra satışa hazır hale geliyor. Tabi bu anlattığım kadar hızlı ve kolay olmuyor.

Nelere Dikkat Etmek Gerek?

Ekleme yaparken eklentiyi inceleneceği ve satışa sunulan bir ürün için bilgi girişi yaptığınızı unutmayın.

  • Yaptığınız işin mutlaka anlaşılır ekran görüntüleri ekleyin.
  • İngilizce açıklamasını anlaşılır bir şekilde mutlaka ekleyin
  • Ekleme formundan açıklamarlı dikkatilice okuyup yerine getirin
  • İnceleyecek kişi için detaylı açıklama çoğu zaman faydalı oluyor
  • Ücret politikanızı başta iyi belirleyin
  • Mümkünse destek özelliğinizi (support) ayarlar kısmından aktif hale getirin
  • Her eklenti,tema vs ortalama 5-6 gün içinde incelenebildiğini unutmayın.Ortalama bekleme süreleri için http://quality.market.envato.com/codecanyon
  • Fiyat ve dosyalarda yapılan değişiklerin tekrar sıraya alınıp onaylandığını unutmayın

Ücret ve Komisyon?

Envato Marketin komisyon oranı sizin yaptığınız toplam satış rakamına göre değişiyor başlangıçta yani hiç satışınızı olmadığı zaman %50 toplam satış tutarınız 75.000 $ ve üzeri olduğunda %25 komisyon oranı ile çalışıyor. Aslında komisyon oranı sizin yaptığınız toplam satışa göre değişiyor. Kazancınıza göre yüzde kaç komisyon kesileceğini https://codecanyon.net/become-an-author adresinden öğrenebilirsiniz.

Regular ve Extended Lisans Nedir?

Tam olarak ne olduğunu bende anlamamış olsamda.Teorikte regular lisans alan kişi aldığı ürünü sadece bir adet kendi projesi için kullanabilir yani satıp dağıtamaz. Extended lisans alan kişi ise gene kendi birden fazla projelesin de  istediği kadar kullanabilir manasına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir