Çırak Dergisi

Çırak dergisine daha önce bir kaç kez kitap aldığım Abaküs Kitap‘ın web sayfasında 2017’in başında karşılaştım. Yaklaşık 1 senedir Maker işlerine meraklı olduğumdan derginin ismi ve içeriği ilgimi çekti.

Çırak dergisi Türkiye de Maker ve STEAM hareketleriyle ilgili içerik üreten sanırım tek basılı kaynak. Hem dergiye destek olmak hemde içeriklerinden faydalanmak için dergiye abone oldum. Dergi 2 ayda bir olmak üzere yılda 6 sayı olarak yayın hayatına başlamış.Yıllık abonelik 99 TL gibi bir ücret yani 1 senede 6 dergi için 99 TL ödüyorsunuz. İlk sayısında herkese ‘Sıfırdan Maker Olmaya‘ adlı kitabı ve çekiliş ile 3 adet RaspberryPI 3  dağıtıyor.

Dergi içeriği çırak, kalfa, usta diye bölümlere ayrılmış. Sanırım ilk sayının konusu eğitim projeleriyle ilgili olduğundan ülkedeki Maker eğitim çalışmaları bu sayıda epeyi yer kaplamış. Aslında ülkedeki tüketim-üretim dengesi durumu benim düşündüğüm kadar da vahim değilmiş. Bir yerlerde kendilerini bu işlere adamış öğretmenler,öğrenciler,gönüllüler varmış.

Makale ve yazılar hariç dergi içinde uygulamaya geçirebileceğiniz ardino,raspberrypi vs gibi geliştirme kartlarıyla yapılmış örnek projelerde mevcut.

Derginin yayın hayatında başarılarının devamı diliyorum.Dergiye https://www.abakuskitap.com/cirak-dergisi adresinden abone olabilirsiniz.Sonraki sayılar için konu toplamak ve bilgi alışverişi için forum tarzı bir websitesi yada projelerin görüntülü olarak yapıldığı youtube kanalı dergiyi dijital de çok daha güzel besleyen unsurlardan bir kaçı olabilirmiş ama bu bile şimdilik yeterli.

Belki ilerde onlarda olur…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir