"Enter"a basıp içeriğe geçin

:-) Çağımızın Sihirli Simgeleri

Emoji; elektronik mesajlarda duygu yada durum belirtmek için kullanılan görsel ifade biçimi. İnsan oğlu yazıyı keşfetmeden önce aslında emojilere benzer yöntemler kullanmışlar.Mağara duvarlarına çizilen resimler, Mısır Hiyeroglifleri bunların bazı örnekleri. İlk emoji 1989 yılında Japonya’da SMS lerde kullanılmak için yapılmış [1] ve hala gelişimi devam etmekte her gün yeni ifadeler hareketli versiyonları eklenmekte.

Mobilitenin yaygınlaşması, iletişimdeki karakter sınırlarının kalkması vs. derken dijital yazılı iletişim artık başka bir boyuta taşındı. Eskiden sadece gülen suratları klavyedeki karekterlerini kullanarak yaparken :-= 🙂 :*) artık bunların daha görselini hatta hareketlerini kullanır olduk.

Yazı çok fazla kuralın olduğu bir iletişim şekli imla, noktalama vs. Mobil çağın gidiş hızında bunlara uymak ve ayak uydurmak neredeyse imkansız. Emoji kullanmak bize tepkimizi durumumuzu daha hızlı ifade etmemizi sağlıyor normalde iletişime geçerken kullandığımız ses tonu beden dili gibi etkileşimleri yazılı biçime dökülmesine yardımcı oluyor.

Ben bu emoji içine çok sonradan katılanlardanım. Whatsapp’da sanal olmayan gerçek hayatta tanışık olduğum biriyle yeni yazışmaya başladığımızda bana ne kadar da az güldüğümü söyledi.  Aslında ota boka gülen biriyim komik şeyleri severim hatta çokta gülerim.Bir an neden böyle bir söylemde bulunduğunu anlamadım sonradan anladım ki yazışmalarımda  emoloji kullanım çok az olduğundan böyle bir eleştiride bulunmuş. Dönüp diğer yazışmalarıma baktığımda neredeyse hiç emoloji kullanmadığımı fark ettim. Çok önemli mi diyeceksiniz aslında önemli bende yeni fark ettim.

Gülmenin faydalarını anlatmaya başlasam bitmez. Bildiğim en büyük özelliği karşı tarafada bulaşması ve karşınızdaki kişiyi de mutlu etmesi. Emojiler yazışmaya istinaden karşı tarafa bu duygu durumunu çok daha iyi aktarabiliyorlar. Niye biriyle yazışırken daha mutlu olmuyasınız ki. Sizde benim gibi emoji özürlülerdenseniz bence bir an önce kullanmaya başlamanız tavsiye ederim.

Yeni arkadaşım gerçek hayatta sürekli gülen biri.Bu özelliğini whatsappa da taşımış ve banada bu alışkanlığı kazandırmama yardımcı oldu. Zaten bu alışkanlığı gülmeyi seven ve kendisine yakışan birinden ancak kazanabilirdim. Teşşekkür ederim.

 

Dünyada emoji kullanımı o kadar yaygın hale gelmiş ki sadece emojilerden oluşan kitap bile yazılmış.http://www.emojidick.com/  adresinden kitaba ulaşabilirsiniz. Beğenerek takip ettiğim youtuberlardan Barış ÖZCAN’ın bu konuyla ilgili çok güzel bir videosu mevcut kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Kaynaklar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Emoji

https://emoji.com.tr/emoji-anlamlari/

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.